معرفی مدرنترین سیستم (ICF)در صنعت ساختمان سازی

تولید شرکت مس گستر صداقت 

درکشورهای پیشرفته سال هاست که مسائل مربوط به دوام مصالح ، سرعت اجرا ، کاهش پرت مصالح ، جلوگیری از اتلاف انرژی و مقاوم بودن ساختمان ها در برابر سوانح طبیعی مورد توجه و تحقیق دائم قرار گرفته که منجر به نوآوری ها و تکنیک های مدرن در زمینه صنعت ساختمان شده است. از جدیدترین سیستم های فوق الذکر ، استفاده از ترکیب بتن آرمه به عنوان عضو باربر و پانل های پلی استایرن (EPS) به عنوان قالب بتن و عایق حرارتی است که با نام سیستم های بتنی ( ICF Reinforced Insulating Concrete Formwork ) معروف شده اند. سیستم صنعتی که توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه خواهد شد از جدیدترین و کاملترین نوع سیستم های فوق الذکر است که کمبودها و اشکالات روش های قدیمی تر در آن برطرف شده است. این سیستم توسط کمپانی  Plastedil  سوئیس ابداع و یکی از تولید کننده های آن در ایران توسط این شرکت میباشد .

  از این روش تا کنون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، ترکیه، کانادا، آمریکا، امارات متحده، بحرین ، عربستان سعودی، روسیه ، ایرلند استفاده شده است.

 اساس این سیستم همانطور که قبلاً اشاره شد استفاده از سازه بتن­آرمه باربر در سقف و دیوار ساختمان و پارتیشن­های پلی استایرن مسلح سبک، در تیغه­های غیر باربر است. دیوارها در داخل قالبی از پانل­های مسلح پلی استایرن بتن­ریزی می شوند و قالب سقف­ها نیز از پلی استایرن مسلح به صورت یکپارچه و شبیه به سقف­های اسپایرول بتنی  ساخته می­شوند. به عبارت دیگر ساختمان در یک یا دو لایه از پلی استایرن پیچیده می­شود که از لحاظ عایق بندی بیشترین بازدهی را دارد. کل قطعات دیواری و سقفی و پارتیشن پلی استایرن مسلح در کارخانه آماده و جهت نصب به محل اجرا حمل می­شود.

 

عناصر سیستم شامل موارد زیر است

 

 مزایای عمده این سیستم صنعتی عبارتند از:

o        سرعت نصب

o        صرفه جویی در مصرف انرژی

o        افزایش دوام و محافظت سازه ساختمان در برابر محیط

o        استحکام و قدرت باربری

o        قابلیت عبور لوله های تاسیساتی

o        کاهش مصرف مصالح نازک کاری

o        قابلیت نصب تخته گچی کناف

o        کاهش وزن ساختمان

o        کاهش پرت مصالح

o        عدم محدودیت در طراحی معماری

o        عایق صدا

o        صرفه جویی در هزینه حمل

o        برگشت سریعتر سرمایه ساخت

 

   تحلیل و بررسی این سیستم­ها :

o        عملکردهای معماری

o        پایداری سازه ای

o        نحوه مواجهه موضوع با بحث اتلاف انرژی

o        تأسیسات و اجزای مکانیکی ساختمان

o        پایدار بودن

o        قابلیت بازیافت

o        مسائل اجرایی و اقتصادی طرح ها